Turnikety EasyGate Elite v bílém provedení a v odlehčené variantě se sklem v budově Five na Smíchově; zdroj: Cominfo.
Turnikety EasyGate Elite v bílém provedení a v odlehčené variantě se sklem v budově Five na Smíchově; zdroj: Cominfo.
Turnikety EasyGate IM v provedení z přírodní žuly v sídle společnosti Ernst & Young v Sydney; zdroj: Cominfo.
Turnikety EasyGate IM v provedení z přírodní žuly v sídle společnosti Ernst & Young v Sydney; zdroj: Cominfo.
Podsvícené turnikety EasyGate BV Meesons v budově 55 Colmore Row v Birminghamu; zdroj: Cominfo.
Podsvícené turnikety EasyGate BV Meesons v budově 55 Colmore Row v Birminghamu; zdroj: Cominfo.
Unikátní řešení „all in one“ v podání turniketu EasyGate SPD se zabudovanou kamerou pro rozpoznání obličeje, zabudovaným systémem pro přivolání výtahů, čtečkou čárových a QR kódů; zdroj: Cominfo.
Unikátní řešení „all in one“ v podání turniketu EasyGate SPD se zabudovanou kamerou pro rozpoznání obličeje, zabudovaným systémem pro přivolání výtahů, čtečkou čárových a QR kódů; zdroj: Cominfo.

Designová hra s turnikety pod taktovkou Cominfo

Vyhrává design nad funkčností nebo funkčnost nad designem? Do hry vstupují představy designérů, požadavky architektů, funkčnost turniketů až po jeho výrobní možnosti. Jak nejlépe skloubit tuto hru designérů s velikostí a tvary, požadavky architektů na materiály a barvy, s jeho funkční stránkou?

 

S rostoucím tlakem na zvyšující se standardy zabezpečení budov jsou architekti nuceni do svých projektů zapracovávat turniketové přístupové systémy. Jako ideální řešení se nabízí turniketové systémy se skleněnou křídlovou zábranou. S tímto moderním způsobem zabezpečení budov se architekti nemusí limitovat na svých projektových vizích.
„Jelikož jsme si dobře vědomi zvyšujících se nároků na design a funkčnost, nabízíme řadu EasyGate, která splňuje vysoké nároky na bezpečnost a design. Pro mnohé architektonické projekty realizujeme také speciální designové turnikety, se kterými se architekti nemusí limitovat na celkovém konceptu interiéru,” říká Ing. Karel Zvolský, ředitel společnosti COMINFO, a. s., českého výrobce turniketových systémů působícího v 72 zemích světa.
V minimalistickém pojetí
Způsobů, jak skloubit design turniketu s požadovaným interiérem, se nabízí celá řada. Turniket je možné ladit do korporátní barvy a využít decentních možností změnou barvy horního panelu či rozsvícením skleněné zábrany do požadované barvy, případně lze zvolit odvážnější řešení a změnit barvu celého turniketu, jako je tomu u instalace v nové administrativní budově Five na pražském Smíchově.
Budova Five původně sloužila jako tramvajová vozovna. V loňském roce byla dokončena její rekonstrukce podle projektu ateliéru Qarta architektura, kdy byla přeměněna na unikátní kancelářskou budovu, v níž se spojuje starý průmyslový architektonický styl s moderními prvky, nejnovějšími trendy, řešeními a technologiemi. Svým moderním a hravým pojetím se tak stala atraktivním a inspirativním pracovním prostředím. Ve vstupních prostorách budovy byly instalovány turnikety EasyGate Elite v  bílém provedení a v odlehčené variantě se sklem tak, aby splynuly s celkovou koncepcí navrhovaného interiéru. Turnikety splňují požadavky na „štíhlý“ minimalistický design při zachování vysoké úrovně zabezpečení a s možností přizpůsobení designu.
Na míru interiéru
V případě, že nestačí pouhá změna barvy, přichází na řadu změna materiálů. Kromě standardních materiálů – leštěné či broušené nerezové oceli – je možné použít širokou škálu povrchových úprav, jako jsou černěná nerez, mosaz, velmi oblíbený umělý kámen či méně používané dřevo nebo dokonce přírodní žula, jako například v budově Ernst & Young v australském Sydney, případně kombinace těchto materiálů.
Sídlo společnosti Ernst & Young na adrese 200 George Street v Sydney, navržené architektem Francis-Jonesem Morehenem Thorpem, svou zaoblenou fasádou s dřevěnými slunolamy a dřevěnými žaluziemi oživuje šedivé panorama města. Budova postavená z tradičních materiálů – kámen, dřevo a sklo – je vybavena nejmodernějšími technologiemi a je jednou z nejvyspělejších a nejeekologičtějších budov v Austrálii. Společnost Cominfo do ní dodala turnikety EasyGate IM ve stejném kamenném obložení jako je recepce v interiéru vstupní haly, kovové povrchy byly upraveny v černé barvě. Konečné řešení zahrnovalo přístupový systém a výtahový systém Schindler PORT integrovaný do turniketů EasyGate, stejně jako displej PORT a čtečku bezkontaktních karet.
Světelné řešení
Turniketové řešení lze i rozsvítit pomocí zabudovaných světelných panelů, jak je tomu například na instalaci v historické budově na adrese 55 Colmore Row v Birminghamu. Památkově chráněná budova z 19. století s viktoriánskou fasádou na jedné z nejlepších adres ve městě po rekonstrukci nabídla téměř 15 000 m2 obchodních a kancelářských ploch nejvyšší kvality, ve kterých se snoubí historické prvky s moderním designem. S ohledem na zvýšené požadavky na zabezpečení vstupních prostor zde byly instalovány podsvícené turnikety EasyGate BV v provedení z kamene se skleněnými křídly, jejichž design plně koresponduje s designem recepčního pultu.

„Kompromisy mezi designem a funkčností neděláme, klíčové bezpečnostní funkce turniketu jsou pro nás stěžejní a jsou jimi vybaveny všechny varianty turniketů. Navíc jsme schopni do turniketů zabudovat i nestandardní zařízení aniž bychom narušili celkový dojem turniketového vstupu. Příkladem může být naše „all in one“ řešení integrací, kde jsme schopni zabudovat do jednoho turniketu kameru pro rozpoznání obličeje, čtečku otisku prstů, čárových kódů, čtečku identifikačních karet i zařízení pro přivolání výtahu, aniž bychom změnili proporce a design turniketu. Dokonce lze do turniketu integrovat i sběrač návštěvnických karet. Celkový kompaktní dojem výrazně méně zatěžuje vstupní interiér než řešení s mnoha samostatnými zařízeními v samostatných sloupech kolem turniketů. Těší nás, když jsou klienti spokojení a my jim můžeme dát funkční a designová řešení, které plně splňují jejich náročné požadavky,” doplňuje Karel Zvolský.
www.cominfo.cz

Odešlete e-mailem zpět »

ERA21 vydává ERA Média, s. r. o.
Chleborádova 69/22, 619 00 Brno

Telefon: +420 530 500 801
E-mail: redakce@era21.cz
Projekt se v roce 2020 uskutečňuje za finanční podpory: Ministerstva kultury ČR, Nadace české architektury, Statutárního města Brna a Státního fondu kultury ČR
Copyright ©2004-2020 ERA Média, s.r.o
Použití článků a fotografií nebo jejich částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.