Skleněná klika druhé generace z dílny českého skláře Jiřího Pačinka, představená na veletrhu FOR ARCH 2018 v Praze.
Skleněná klika druhé generace z dílny českého skláře Jiřího Pačinka, představená na veletrhu FOR ARCH 2018 v Praze.
Prezentace společnosti Čegan na veletrhu FOR ARCH 2018 v Praze.
Prezentace společnosti Čegan na veletrhu FOR ARCH 2018 v Praze.
Prezentace společnosti Čegan na veletrhu FOR ARCH 2018 v Praze.
Prezentace společnosti Čegan na veletrhu FOR ARCH 2018 v Praze.

Unikátní technologie výroby klik z českých dílen

Rodinná firma Čegan ze Šlapanic u Brna se věnuje výrobě stavebního kování a výrobků z nerezové oceli a plastů pod značkou Holar™ už od roku 1991.

 

Dveřní kování, madla, piktogramy nebo dveřní příslušenství z nerez oceli DIN 1.4301, které značka Holar nabízí, lze na zakázku téměř jakkoli rozměrově i povrchově upravit. Nerez může být dodána v původním provedení brus, lze ji vyleštit do vysokého lesku a případně následně pokovit do provedení černý chrom v lesku nebo v matu. Jedná se o alternativní, vysoce dekorativní povrch s vynikající korozní a tepelnou odolností. Aplikuje se ve vrstvách 5–8 µm i na nerezové materiály. Dále lze provést pokovení nerezu nitridem titanu do zlatého odstínu, opět v lesklém nebo matném provedení. Nově byla do nabídky značky Holar zařazena také úprava povrchu PVD v barevném provedení antracit a rosé. Tato technologie je standardně používána při povlakování řezných nástrojů. Její aplikací vznikne na povrchu výrobku vrstva silná asi 2 µm (např. TiN, TiAlN, CrN apod.) s vynikajícími fyzikálními i chemickými vlastnostmi, jako jsou nízké tření, vysoká tvrdost, odolnost vůči otěru, vysoké teplotě (až 750 °C a více), korozi i kyselinám. V případě požadavku zákazníka na individuální barevnou úpravu je možné dodat výrobky práškově lakované v jakémkoli barevném odstínu RAL.
Značka Holar je známa také jako inovátor, který uvádí na trh nové materiály i technologie a představuje zákazníkům nejnovější trendy z oboru. Výsledkem dlouholetého vývoje se tak stala řada nových výrobků. Tak byla vyvinuta antibakteriální klika z mědi vhodná pro veřejné prostory, designová betonová klika se ztracenou rozetou nebo dokonce luminiscenční plastová klika pro lepší orientaci. Z dalších neobvyklých materiálů byly představeny např. kliky z ohýbaného dřeva nebo z raffiru – kompozitního materiálu z přírodních vláken zapouzdřeného v epoxidové pryskyřici.
Trendem poslední doby jsou skleněné kliky z českého křišťálu (použita je sklovina Crystalite), na které mají v Holaru certifikaci třídy použití 1 podle strojírenské normy ČSN 1906. Sklo je amorfní materiál, jehož vlastnosti zásadně ovlivňuje použitá technologie výroby. Při výrobě probíhají fyzikální a chemické procesy, které nejsou jednoduše kontrolovatelné lidským okem ani měřitelné přístroji. Sklovina Crystalite má stejné optické vlastnosti a barvu jako olovnatý křištál, má hladký vzhled, a navíc je to ekologické sklo s dlouhou životností. Funkčnost výrobků je testována na speciálním přípravku při zátěži 300 N. Sestava kování je tvořena skleněnými madly či úchytkami a nerezovými prvky.
Na veletrhu FOR ARCH, který se konal v Praze od 18. do 22. září 2018, byly představeny skleněné kliky tzv. druhé generace pro náročné – funkční, krásné a v designových tvarech, které dávají vyniknout samotnému interiéru. Vedle této novinky byla představena také nově vyvíjená madla ze skleněných tyčí kruhového a čtyřhranného průřezu, pocházejících přímo z tradiční české sklárny Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova. Vyrobeny byly tradiční metodou foukání hutního skla a jeho tvarování buď ručně, nebo v dřevěných formách. Finálního lesku je následně dosaženo čištěním a leštěním.
Kromě skleněných klik byly na veletrhu jako novinka představeny také prototypy vyrobené technologií 3D tisku. V současné době se Holar věnuje testování možnosti využití této technologie, která je nyní používána především v medicíně, letectví a přesném strojírenství. 3D tisk z nerez oceli vnáší do oblasti vývoje klik prostor pro invenci a kreativitu. Technologie umožňuje „vytisknout“ kliku, kterou nelze vyrobit konvenčními metodami, její tvar není prakticky ničím limitován. 3D tisk umožňuje individuální řešení jednotlivých kusů, a vytváří tedy potenciál pro luxusní a originální řešení. Aktuálně probíhají zkoušky pevnosti a povrchových úprav výrobku tak, aby bylo možno potvrdit, že technologie je vhodná pro uvedenou aplikaci, a bylo možné ji finálně představit zákazníkům.
www.holar.biz

Odešlete e-mailem zpět »


ERA21 vydává ERA Média, s. r. o.
Chleborádova 69/22, 619 00 Brno

Telefon: +420 530 500 801
E-mail: redakce@era21.cz
Projekt se v roce 2021 uskutečňuje za finanční podpory: Ministerstva kultury ČR, Nadace české architektury a Státního fondu kultury ČR.
Copyright ©2004-2021 ERA Média, s.r.o
Použití článků a fotografií nebo jejich částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.