Nový park ve slovenském Leopoldově znovu uvádí na scénu typ městského prostoru oblíbeného především v období fin de siècle, v současnosti téměř zapomenutého; jedná se o park s volně prostupným parterem pod stromovým patrem.
U Hlohovské cesty došlo k přesunu původního oplocení až za úroveň kapličky, rozšířený chodník, tzv. piazzetta, tak vytvořil velkorysejší nástup do parku; kaplička se stala dominantou piazzetty.
Původní vrstva hřbitova zůstala zachována; řemeslně zpracované náhrobky byly vystaveny v novém lapidáriu při vstupu z piazzetty.
Vnitřní plochu parku obohatily ready-made objekty z průmyslově vyráběných vodohospodářských prvků, certifikované jako zařízení dětského hřiště.
Tři dna železobetonových nádrží jsou použita jako patrová průlezka s WC v přízemí; kromě funkčních plastik byl v parku osazen nový městský mobiliář.
Návrh a realizace hracích prvků a dalších objektů v parku je výsledkem spolupráce umělce a architekta.
Typové vodohospodářské prvky, jako jsou šachty, roury, potrubí, tvarovka, poklopy nebo drenážní boxy, představují ekonomickou alternativu výroby atypů.
Oproti typovým hracím prvkům nabízejí inženýrské prefabrikáty neotřelé řešení vyzývající k objevování a rozvíjení dětské imaginace.
Axonometrické schéma vrstev.
New Park. Revitalization of a Public Space – Conversion of a Former Cemetery Into a Park in Leopoldov
Jakub Kopec, Klára Zahradníčková, Tomáš Džadoň
The transformation of a former cemetery into a park with a children’s playground sees a half-forgotten garden become a site of active rest for all generations. The design works with three basic principles – activating the park boundary, allowing free movement inside, and introducing new additions to the existing structures. Additional planting creates an extension of the zigzag tree arrangement of the original alley into the diagonal tree grid across the whole area of the park. Keeping a gap around the root system of the trees, the entire area was stabilized with a walkable gravel surface, thus relieving the only existing communication axis. The historical layer of the original cemetery structures was preserved. A team comprised of an architect, a landscape architect and an artist was behind this winning proposal.
Send e-mail
back »