Čtvrtek 18. května 2023, někde ve středu prostor Arsenale:
Markéta: Ondřeji! To je ale překvapení!
Ondřej: Markéto!
Oba věděli, že na oficiálním otevření benátského bienále letos pojmenovaného Laboratory of the Future (Laboratoř budoucnosti) budou, ale že se potkají právě tady – v českém pavilonu –, si nenaplánovali. Společně - formou rozhovoru - pak přinášejí recenzi na letošní výstavu.
» celý článekPři přípravě letošního čtvrtého čísla jsme zvolili stejný postup jako loni – během léta redakce ERA21 navštívila rodinné domy, které byly před jistou řádkou let hojně publikované, a sloužily jako cenné příklady soudobé architektury. Při vzniku reportáží klademe obyvatelům i sobě otázku, jak se v těchto výjimečných stavbách po letech žije, a snažíme se zmapovat, co se v nich oproti návrhu změnilo a co se naopak osvědčilo. To si na následujících stránkách ostatně můžete přečíst a na fotografiích porovnat sami. Nakukování pod pokličku jednotlivých domácností nás bavilo i napodruhé, opakování přineslo ale i nové zkušenosti a trable.
» celý článekŽelezobetonový modulový krystal vetknutý do svahu v Černošicích zvedá obytný prostor do výšky nad střechy sousední zástavby k nerušenému výhledu na údolí Berounky. Dům Krystal, dokončený v roce 2008 podle projektu Jána Studeného a Martina Vojty z ateliéru ksa. působí na první pohled extravagantně, postupem času však přirozeně splynul s téměř lesním charakterem okolní zahrady.
» celý článekJednopodlažní dům s atriem specifického tvaru, postavený v roce 2006 podle projektu Borise Redčenkova, Prokopa Tomáška a Jaroslava Wertiga z ateliéru A69 – architekti, se nachází v blízkosti žižkovské Chmelnice, kde se mísí modernistické zásahy se strukturou zahradního města. V některých diskuzích na internetu vyvolávalo pochybnosti soukromí atria, protože je do něj vidět z oken nedalekého osmipodlažního paneláku. Z ulice ale přítomnost jakéhokoli rodinného domu takřka není znatelná – pozornost kolemjdoucích možná upoutá plot porostlý popínavou zelení, dům sám za ním stojí zcela skrytě.
» celý článekKoncept založený na překopírování úhlu okolního terénu do stejně zešikmených ploch interiéru stavby je dodnes jedinečným experimentem. Netradiční je též fasáda, kterou architekti Jan Šépka, Tomáš Hradečný a Petr Hájek opatřili růžovým nátěrem, inspirovaným stavbou průtokového kanálu Ústavu vodního stavitelství v Berlíně od Ludwiga Lea. Jak se žije v domě, kde šikminy zaujímají téměř dvě třetiny veškeré podlahové plochy?
» celý článekERA21 vydává ERA Média, s. r. o. |
|
Telefon: +420 530 500 801 E-mail: redakce@era21.cz |
|
WEBdesign Kangaroo group, a.s. |