Lenka Holcnerová před svým ateliérem; foto: Agata Mendes.
Lenka Holcnerová před svým ateliérem; foto: Agata Mendes.

Exkurze do Portugalska

Lenka Holcnerová

 

Soudobá portugalská architektura byla a je jedním z důvodů, proč jsem se rozhodla žít právě v Lisabonu. Dalšími byly blízkost oceánu a všezaplavující světlo odrážející se od něj, od ústí řeky Tajo a od vápencem vydlážděných ulic. V Portugalsku žiji 11 let, založila jsem vlastní ateliér, vstoupila do portugalské komory architektů a několikrát procestovala zemi z jednoho konce na druhý. Každé léto mě navštěvovali přátelé z dob studií v Brně, tehdejší učitel současné architektury Karel Doležel a spřátelené skupinky bývalých studentů. Vybaveni itinerářem všeho nového, co musíme vidět, i toho, co chceme navštívit znovu, báječnou společností a lahví portského vína jsme jezdili systematicky a někdy taky zcela náhodně po zdejších realizacích.
Proč je vlastně portugalská architektura tak ceněná? Jedná se o výsledek historických souvislostí? Je příčinou blízkost oceánu? Nebo snad podvědomý cit pro krásu a harmonii zakódovaný do DNA nejzazšího pevninského okraje Evropy? Eduardo Souto de Moura při přebírání Pritzkerovy ceny v roce 2011 řekl: „Moderna neměla v době diktatury šanci se v Portugalsku rozvinout a postmoderna neměla odpověď na potřeby země po revoluci. To, co jsme potřebovali, byl čistý, jednoduchý a pragmatický jazyk moderny, který by nám pomohl znovu vybudovat naši zemi a kulturu.“
Álvaro Siza ve své knize Imaginar a Evidência (1998) píše: „Architekti manipulují s pamětí, vědomě, ale nepochybně častěji nevědomky. Asimilujeme vědomosti, informace, studium a architektonické tendence, dokud se neztratí v podvědomí každého z nás.“ Tuto podvědomou vrstvu si utváříme všichni: četbou, referencemi, přemýšlením a cestováním. Zvu vás tedy prostřednictvím časopisu ERA21 na road trip po nových realizacích portugalských architektů a k zamyšlení nad zdejší současnou architekturou.

 

Lenka Holcnerová (*1986, Brno) vystudovala Fakultu architektury VUT v Brně, absolvovala studijní stáž na Univerzitě Lusíada v Lisabonu (ULL). Je autorizovanou architektkou v portugalské komoře architektů. V roce 2015 založila v Lisabonu Atelier Holcnerova, který se zabývá především rekonstrukcemi, navrhuje projekty spojené s obnovitelnými zdroji energie a organizuje výstavy o architektuře. www.atelierholcnerova.com

 

 

Téma - PORTUGALSKO: ROZKRÝVÁNÍ VRSTEV

Slovo šéfredaktora Filipa Landy

 

Jako obvykle je letošní poslední číslo našeho časopisu věnováno zahraniční architektonické scéně. V době globální pandemie a omezených možností cestování vám jistě přijde vhod. Můžete díky němu vyrazit do Portugalska, aniž byste opustili pohodlí svého domova. A jakmile to bude možné, můžete současnou portugalskou architekturu navštívit s časopisem v podpaží a využít ho jako bedekr. Základními hesly pro pochopení tamní architektury budou: vrstvení, čistota, krása, kontinuita, tradice, poetičnost.

 

Odešlete e-mailem zpět »


ERA21 vydává ERA Média, s. r. o.
Chleborádova 69/22, 619 00 Brno

Telefon: +420 530 500 801
E-mail: redakce@era21.cz
Projekt se v roce 2021 uskutečňuje za finanční podpory: Ministerstva kultury ČR, Nadace české architektury a Státního fondu kultury ČR.
Copyright ©2004-2021 ERA Média, s.r.o
Použití článků a fotografií nebo jejich částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.