Na tom, aby umění vyučovací bylo správně ustaveno, záleží:
1. Rodičům, kteří dosud bývali obyčejně v nejistotě, čeho se mohou nadíti od svých dítek. Najímali učitele, prosili je, nakloňovali si je dary, také je střídali, právě tak často nadarmo jako s větším užitkem. Avšak bude-li methoda vyučovací převedena až k neklamné jistotě, nebude možno, aby se nedostavil vždy s pomocí Boží doufaný výsledek.
2. Učitelům, z nichž většina vůbec neznala umění vyučovat, a proto chtějíce vyhovět své povinnosti, mořili se a pracnou pilností se vyčerpávali; nebo měnili methodu, pokoušejíce se brzo tím, brzo oním způsobem o úspěch, nikoli bez mrzutého plýtvání času a námahy.
3. Žákům, aby bez nesnáze, zošklivení, křiku a ran, nýbrž jen jakoby hrou a žertem mohli býti dovedeni k vrcholům vědění.
4. Školám, které upravením methody budou moci býti nejen uchovány ve svěžesti, nýbrž i rozšiřovány do nekonečna. Neboť to budou vpravdě hřiště, domy rozkoší a vnad. A až (pro neklamnost methody) stane se z kteréhokoli žáka učitel (vyššího nebo nižšího stupně), nikdy nebude moci nastat nedostatek schopných správců škol, vždy budou studia v plném rozkvětu.
5. Obcím podle svědectví Ciceronova dříve uvedeného. S ním souhlasí onen výrok pythagorovce Diotogena (u Stobaia): „Co je základem celé obce? Vychovávání mládeže. Neboť révy, které nejsou dobře vypěstěny, nikdy nevydají užitečného ovoce.“
Zdroj: Jana Amosa Komenského Didaktika velká. Z latinského originálu Didactica magna (1657) přeložil Augustin Krejčí. Komenium, Brno, 1948, 3. vydání, str. 34.
Jan Amos Komenský (1592–1670) byl poslední biskup českých a moravských exilových sborů Jednoty bratrské a jeden z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů. Během svého života si získal renomé především jako teoretik pedagogiky a autor mnoha spisů z tohoto oboru. Psal latinsky, německy a česky. Už za Komenského života si získaly mimořádnou oblibu jeho jazykové příručky Janua linguarum reserata (Dvéře jazyků odevřené) a Orbis sensualium pictus (Svět v obrazech). Do obecného povědomí se zapsal také jako autor nejslavnějšího česky psaného díla 17. století Labyrint světa a ráj srdce. Jako nekatolík byl nucen od roku 1628 působit v exilu, zemřel v Amsterdamu a pohřben je v Naardenu. Komenský je považován za zakladatele moderní pedagogiky a vysloužil si přízvisko Učitel národů.
Odešlete e-mailem zpět »
ERA21 vydává ERA Média, s. r. o. |
|
Telefon: +420 530 500 801 E-mail: redakce@era21.cz |
|
WEBdesign Kangaroo group, a.s. |