Antibakteriální kliky jsou kromě veřejných prostor vhodné i pro domácnosti s často nemocnými dětmi.
Antibakteriální kliky jsou kromě veřejných prostor vhodné i pro domácnosti s často nemocnými dětmi.
Řada aktimikrobiálních výrobků COBRA Cu+.
Řada aktimikrobiálních výrobků COBRA Cu+.
Řada aktimikrobiálních výrobků COBRA Cu+.
Řada aktimikrobiálních výrobků COBRA Cu+.
Řada aktimikrobiálních výrobků COBRA Cu+.
Řada aktimikrobiálních výrobků COBRA Cu+.

Antibakteriální kliky pomohou omezit šíření infekcí

Kritická situace s pandemií koronaviru přitáhla pozornost i k dlouhodobému problému veřejných staveb – nízké schopnosti omezit šíření nemocí. Nemocnice, školy i kanceláře či bytové domy představují rizikový prostor z pohledu přenosu virových a bakteriálních infekcí.

 

Konstrukcí či stavebními prvky jistě nevyřešíme chřipkovéepidemie, ale například správným řešením cirkulace vzduchu, kvalitní klimatizací a následným monitoringem kvality vnitřního vzduchu úroveň budovy z pohledu zdravotní hygieny výrazně zvýšíme. Je to ale vše, co z pozice stavitele nebo architekta můžeme udělat?

 

Opomíjené dveřní kování
„Jedním z rizikových prvků přenosu bakterií jsou dveřní kování. Dotýkají se jich tisíce lidí, ulpívají na nich nejen nečistoty, ale ve významném množství i bakterie,“ uvádí Kristina Boda, ředitelka společnosti Cobra, největšího českého dodavatele dveřních kování. „Mimochodem, podle statistiky (Unilever, WC Glorix Research) si po použití WC umyje ruce jen 40 % lidí; už to je dostatečný důvod věnovat více pozornosti kvalitě dveřních kování ve veřejných prostorách.“
Pokud není možné použít posuvné bezdotykové dveře, jako optimální se jeví použití dveřních kování vyrobených z antibakteriálních materiálů. Antibakteriální dveřní kování vyrobené z Cu+ (antimikrobiální měď) představuje dostupný a efektivní způsob hubení bakterií přímo na samotné klice. Použitý materiál prokazatelně hubí 99,9 % bakterií, a zabraňuje tak jejich dalšímu šíření.
„Pochopitelný zájem je viditelný zejména ze strany zdravotnického sektoru, překvapivě málo dodáváme antibakteriální kliky do restaurací, hotelů a škol, kde je nebezpečí šíření bakterií enormní,“ říká Kristina Boda. „Antibakteriální kliky zvýší úroveň hygieny bez výrazných vstupních nákladů a natrvalo po celou dobu životnosti dveřního kování, důležité ale je, aby sami architekti nebo investoři měli zájem dotáhnout své stavby do nadstandardní kvality.“

 

Hlavní výhody kování cobra Cu+
› vědecky prokázaná účinnost Cu+; použitý materiál je dokonce výrazně účinnější než stříbro;

› účinek je nepřetržitý, nezávislý na vnějším prostředí (vlhkost, světlo atd.);

› klika zůstává účinná i po opakovaném mokrém a suchém oděru a opakované kontaminaci;

› přirozená oxidace kliky nesnižuje antibakteriální účinnost;

› Cu+ je plně recyklovatelná;

› jediný pevný kovový povrch schválený Americkou agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA).


Jsou antibakteriální kliky vhodné i do domácností?
Kliky COBRA CU+ jsou primárně doporučovány do veřejných prostor s vyšším provozem. Designové i užitné vlastnosti je ale předurčují k širokému využití i v soukromém sektoru – v domácnostech nebo menších kancelářích.
Podle specialisty Jana Nečase přivítají antibakteriální vlastnosti Cu+ i rodiče často nemocných dětí, které jsou náchylné k dalším onemocněním. Kliky samozřejmě nepomohou proti alergiím, ale antibakteriální účinek Cu+ při použití u domácích koupelen, toalet nebo třeba dětských pokojů představuje jasnou přidanou hodnotu.
www.matekliku.cz

 

Odešlete e-mailem zpět »

ERA21 vydává ERA Média, s. r. o.
Chleborádova 69/22, 619 00 Brno

Telefon: +420 530 500 801
E-mail: redakce@era21.cz
Projekt se v roce 2020 uskutečňuje za finanční podpory: Ministerstva kultury ČR, Nadace české architektury, Statutárního města Brna a Státního fondu kultury ČR
Copyright ©2004-2020 ERA Média, s.r.o
Použití článků a fotografií nebo jejich částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.