Návrh kompletního „redesignu“ interiéru vily v rezidenční čtvrti v pražské Troji svěřili manželé – profesionální sportovci do rukou designérského dua Vrtiška & Žák, kteří k projektu přizvali architektu Lucii Němcovou. Kontrastní kombinace světlých a tmavých tónů, které jsou součástí důmyslné hry s psychologií barev, dodávají novému interiéru čtyřpodlažní vily na osobitosti. Její rekonstrukce přinesla také změny dispozičního uspořádání včetně ubourání části podlahové plochy a atypického umístění soukromé posilovny do nejvyššího patra domu.
Koncept celé vily stojí na účelné kombinaci světlých a tmavých odstínů, aplikovaných vždy v závislosti na významu a funkci daného prostoru. „Tímto způsobem jsme se snažili využívat potenciálu psychologie barev, kdy jsme světlé tóny používali primárně v aktivních denních zónách, zatímco ty tmavé naopak v prostorech určených k relaxaci a zklidnění,“ popisuje spoluautor návrhu Roman Vrtiška. Napříč všemi čtyřmi podlažími se tak ve vzájemném kontrastu nesou bílá a černá barva, pocitově utlumené použitím dřeva. „Celým objektem prostupují rafinované pomyslné bloky v dřevěných obkladech, které kontrastují s přírodním mramorem a světlými cementovými stěrkami,“ dodává Roman Vrtiška.
Velké plochy uvedených materiálů pak autoři doplnili zařizovacími prvky v kontextu pojetí celého interiéru tak, aby na sebe zbytečně neztrhávaly pozornost. A i proto zvolili kliky MINIMAL z dílny rodinné manufaktury M&T ve dvojím barevném provedení. „Při výběru klik do celého domu jsme jednoznačně vsadili na mimikry – přáli jsme si takové, které přirozeně splynou s povrchem dveří. A jelikož v interiéru střídáme tmavé a světlé dveře, potřebovali jsme na to reagovat,“ líčí designéři. Na černé dveře tak zvolili kliky v matném černém titanovém povrchu, nicméně bílé v tu dobu nebyly k dispozici. „Bílý povrch pro kliky jsme už dlouho zvažovali, a když nás Roman Vrtiška a Vladimír Žák oslovili, zda by byla možnost vyrobit kliky MINIMAL v bílém provedení, rádi jsme jim vyšli vstříc,“ říká Roman Ulich z M&T.
Dům se nachází ve svažitém terénu, do kterého je z jedné strany částečně zapuštěný. V prvním nadzemním podlaží, které je přístupné z ulice, se nachází garáž, uvítací hala a jedna ze dvou prostorných šaten. Na lobby následně navazuje pracovna, ve které autoři interiéru zásadním způsobem ovlivnili dispozice domu ubouráním části prvního nadzemního podlaží. „Chtěli jsme docílit efektu vzdušnosti a reprezentativních prostor, což nám stropy vysoké 2,8 metru neumožňovaly. Rozhodli jsme se proto vytvořit zde galerii,“ vysvětluje Roman Vrtiška. Vzniklá galerie tak propojila pracovnu a přilehlou „síň slávy“ s trofejemi ze sportovních soutěží s centrální obytnou místností, která se nachází o patro níže. Obyvatelé domu tak spolu mohou v případě potřeby komunikovat napříč místnostmi i patry, ale primárně jim zůstává zachované soukromí.
Do dalších prostorů domu vede schodiště v provedení tmavého odstínu dubové dýhy, a kromě něj jsou jednotlivá podlaží propojena také výtahem. V nejnižším podlaží, do kterého je otevřená galerie, se nachází velký centrální prostor sdružující obývací pokoj, kuchyni v černo bílém provedení a jídelnu. Dominantou obývacího pokoje je ikonické křeslo UP od italské firmy B&B Italia, které vhodně doplňují konferenční a odkládací stolek HRIB, které designérské duo Vrtiška & Žák navrhlo pro slovenského výrobce Javorina. Obývací část pak plynule přechází v odpočinkovou zónu s posezením u krbu, výklenek, který je nejvýraznějším příkladem důmyslné práce s tonalitami dřeva – celý je vyvedený v tmavém provedení a s černými doplňky.
Nad vstupním poschodím se nachází soukromé patro obyvatelů domu. Je zde situovaná ložnice majitelů, ve které autoři interiéru dle idey práce s psychologií barev hojně využili tmavé dřevo. Pro podpoření relaxační atmosféry se přímo v místnosti nachází volně stojící vana. K ložnici pak náleží hlavní koupelna s jedinečným vybavením – kromě kamenného umyvadla vyrobeného na míru se zde nachází sprchový kout vytvořený z jedné velké desky mramoru v kuse. Ve druhém nadzemním podlaží se pak nachází druhá ze šaten a také dětský pokoj se samostatnou koupelnou.
Nejvyšší a zároveň plochou nejmenší poschodí autoři původně zamýšleli jako ideální prostor pro ložnici. Patro totiž skýtá impozantní výhled přes řeku na celou Prahu, přes Stromovku až na Letnou. „Toto řešení se logicky nabízelo. Po společných diskuzích s majiteli se však ukázalo, že oni si zde ložnici nepřejí. Naopak vyjádřili přání zde vybudovat fitness prostor,“ vysvětluje Vladimír Žák, a pokračuje: „Jelikož se jedná o profesionální sportovce, v posilovně tráví opravdu spoustu času. Navzdory původním úvahám a přesvědčení jsme tedy dospěli k tomu, že pro tyto specifické klienty bude fitness v nejvyšším poschodí s nejkrásnějším výhledem tím ideálním řešením.“ Celé patro je věnováno tréninkové aktivitě, součástí je také ledová lázeň, bar a koupelna. Posilovna pak plynule navazuje na venkovní terasu.
Lokace domu: Praha, Troja
Rok realizace: 2020
Zastavěná plocha: 130 m2
Užitná plocha: 401 m2
Typ vytápění: Plynový kotel, krb na dřevo
Dodavatelé a výrobci:
Architekti: MgA. Roman Vrtiška a MgA. Vladimír Žák, studio VRTIŠKA & ŽÁK, www.vrtiskazak.com
Spolupráce: Ing. Arch. Lucie Němcová
Foto: Kristina Hrabětová pro M&T
Odešlete e-mailem zpět »ERA21 vydává ERA Média, s. r. o. |
|
Telefon: +420 530 500 801 E-mail: redakce@era21.cz |
|
WEBdesign Kangaroo group, a.s. |