V historické části hlavního města Prahy, kousek od Riegerových sadů je bytový dům, jež by mohl vyprávět letitý příběh. Nyní bude sloužit novým majitelům, a proto prošel kompletní rekonstrukcí. Svůj historický ráz pražských Vinohrad si zachoval, avšak jeden z bytů dostal speciálně navržený kabát a dnes voní naprostou novotou naplněnou jižními italskými výrobky ve spojení s protichůdným nádechem v barvách severu. Celek pak doplňují české výrobky. Dispozice bytu nebyla v počátku rekonstrukce ideální. Hlavním požadavkům majitelů, což byly dvě koupelny a dva pracovní stoly, musel ustoupit úložný prostor. Byl to boj o každý kousek místa, ale výsledné uspořádání vedlo ke spokojenosti všech zúčastněných.
Byt je pomyslně rozdělen na dvě části. Na obytnou, denní část pro návštěvy a soukromou část s ložnicemi. Obytné prostory uvozuje menší vstupní hala, která svým rozsahem ustupuje velké toaletě. Jedním z mála požadavků majitelů byl navíc pisoár, proto musel být tento prostor zvětšen. Vstupní část nezvykle krášlí italský radiátor v podobě černého, industriálního oválu.
Veškeré dveře i okna jsou replikami, aby plnily funkčnost současnosti, ale zároveň si zachovaly ráz historického vinohradského bytu. Na to je v hlavní obytné místnosti navázán také dřevěný obklad podél stěny, který je využit z praktického hlediska – zakrývá totiž moderní radiátory, které se nehodí k celé skladbě bytu. Obývacímu prostoru vévodí dvě pohovky, u nichž bylo podmínkou, aby se mohly stát dočasným lůžkem pro návštěvy. Ve výklenku po zazděných dveřích se nachází pracovní sůl s výhledem do velké podsvícené fotografie, která slouží i k nepřímému osvětlení místnosti. Tento obraz, stejně jako další drobné doplňky – svícen z paroží, polštářky a kožešiny, je laděn do severského stylu. „Klienti si přáli severský styl, navíc je to současný trend. Když je ale omrzí a budou chtít změnu, stačí nahradit drobné doplňky a můžou mít úplně nový styl,“ říká Ing. arch. Klára Valová, z architektonického studia SMLXL, která se rekonstrukce ujala. Byt i díky replikám a chladným tónům barev představuje vinohradsko-severskou klasiku.
V bytě v podstatě není použité samotné přírodní dřevo. „Žádoucí byly chladné odstíny, a proto bylo dřevo mořeno do šedomodrých barev, které zdobí celý byt. Jednoduše jsme chtěli, aby vyniklo hlavně v tomto atypickém zbarvení,“ vysvětluje architektka svůj záměr. Přírodní dub zůstává pouze na vícevrstvé prkenné podlaze, která plynule propojuje obývací část s kuchyní. Z praktického hlediska je u pracovního pultu v podlaze výsek, kde je použita dlažba, ze které vystupuje kuchyňský ostrůvek ve stejném materiálu a vypadá, že přirozeně z šedivé podlahy vyrůstá. Působí to jako součást nábytku a prostor to nenarušuje výrazným rozdělením obou částí. „Ostrůvek byl nejkomplikovanější. Vše vypadá naprosto čistě a jednoduše, ale docílit toho bylo složité. Chtěla jsem, aby to vypadalo jako subtilní kostka, bez výstupů a viditelných podpěr. Řešením byli opravdu šikovní řemeslníci, kteří složitý úkol perfektně zvládli,“ říká architektka.
Za dvoukřídlými dveřmi je chodba se vstupy do soukromých pokojů a koupelen ozdobená jen velkým, ručně vyrobeným, lustrem do písmene T ze studia Lambert & Fils z Montrealu. Nachází se zde ložnice majitelů, kde je mnoho muziky na malém prostoru – pracovna, úložný prostor i lůžka. Místnost je rozdělena polopříčkou, slouží pro umístění televize a zároveň odděluje místo pro spánek od pracovního stolu a šatny. Druhá ložnice prozatím není zařízená, čeká na své budoucí obyvatele. I proto tu jsou dvě koupelny. Jedna rodičovská a druhá bude později sloužit jako dětská. Je mezi nimi vytvořen kontrast tím, že je jedna laděna do černé barvy a druhá naopak do bílé. Tmavá koupelna disponuje vanou, světlá sprchovým koutem. Oběma koupelnám dominují velká zrcadla. Bílé variantě kulaté, a naopak v černé je to hranaté zrcadlo.
Celý byt je souhrou čistých linií, minimalismu a zároveň výrazných doplňků v severském stylu. Investorem celého domu na Vinohradech je Ital, jehož přáním bylo zakomponovat do interiérů bytů hlavně italské výrobky. Majitelé si ale přáli využít také produkty českých značek. Většina nábytků je tedy vyrobena na míru u českých truhlářů a ve větších či menších detailech je zde i český podpis v podobě produktů dvou členů Asociace českého průmyslového designu. „Kliky lokální výroby byly jasná volba. Z vlastní zkušenosti jsem sáhla po značce M&T. Majitel si vybral kliky Terry, které z čelního pohledu připomínají tenkou linku. Přes svůj hranatý vzhled jsou díky skvělé práci s materiálem velice pohodlné do ruky,“ popisuje architektka Klára Valová. Pro efektní kontrast s bílými dveřmi zvolila pro kliky i spodní rozety černý titanový povrch. „Příjemný matný vzhled není jedinou předností titanových povrchů. Tou hlavní je jejich odolnost. Nejenže odolávají otěru poškrábání, ale navíc si i po mnoha letech zachovají svůj – v případě této realizace – hluboký černý odstín beze změny,“ informuje ke zvolenému povrchu klik Roman Ulich, hlavní designér české rodinné manufaktury M&T, která je se svými osmnácti dostupnými odstíny pro dveřní a okenní kování lídrem v oblasti povrchových úprav. Nad jídelním stolem je pak umístěné svítidlo z kolekce soap se sklem laděným do modré barvy od další české značky – bomma.
Chladné tóny, hra se severskými doplňky i italská kvalita ve spotřebičích spojují pražský byt v nový domov. „Pravdou je, že na začátku nestálo úplně rozsáhlé zadání, které mě přesto dokázalo nejednou potrápit. Výsledek ale stojí za to a je ke spokojenosti všech stran – mé, investora a především majitele,“ dodává závěrem architektka Klára Valová z ateliéru SMLXL.
Technické údaje:
Užitná plocha: 120 m2
Rok rekonstrukce: 2018
Podlahová krytina: vícevrstvá prkna – dubová
Vytápění: klasické radiátory, kondenzační kotel
Subdodavatelé:
Architektka: Ing. arch. Klára Valová, architektonický ateliér SMLXL, www.smlxl.cz
Foto realizace: BoysPlayNice pro M&T
Odešlete e-mailem zpět »ERA21 vydává ERA Média, s. r. o. |
|
Telefon: +420 530 500 801 E-mail: redakce@era21.cz |
|
WEBdesign Kangaroo group, a.s. |