Jakub Šafka; foto: Xella CZ.
Jakub Šafka; foto: Xella CZ.
Vítězný projekt Jakuba Šafky; zdroj: Xella CZ.
Vítězný projekt Jakuba Šafky; zdroj: Xella CZ.
Kontaktní místo Prostějov; foto: Xella CZ.
Kontaktní místo Prostějov; foto: Xella CZ.

Mladí stavaři ve středoškolské soutěži dokázali, že se praktické vzdělávání dá realizovat i online

 

Výrobce stavebního materiálu Xella CZ už 14 let pořádá pro studenty středních škol stavebního zaměření soutěž. Zadání je vždy stejné – v souladu s učivem 3. a 4. ročníku mají budoucí stavaři zpracovat svůj vlastní projekt rodinného nebo bytového domu ze systému Ytong. Motivací je nejen finanční odměna, ale také hodnocení odborníků z praxe. Letos byly navíc školy několik měsíců uzavřené a studenti využívali online podporu školy i samotného vyhlašovatele soutěže. Vyhrál projekt pasivního bezbariérového domu se zelenou střechou od Jakuba Šafky ze Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára.

 

Druhé pololetí tohoto školního roku studenty i pedagogy postavilo do nestandardní situace – na soutěžních projektech nemohli pracovat a diskutovat v hodinách, ale dostávali zpětnou vazbu i materiály ke studiu dálkově. Xella CZ už před časem vytvořila pro školy sérii didaktických videí, která přibližují stavební praxi, a poskytuje školám i další materiály do odborných předmětů. Díky tomu bylo možné na výuce i soutěžních projektech pracovat i on-line. „Materiály od Xelly pro nás v době uzavření škol nebyly nic nového. Běžně používáme příručku pro navrhování i výuková videa. Konzultace ročníkových projektů a řešení detailů s využitím výukových videí probíhá s jednotlivými studenty neustále, zejména videomateriály hodně pomáhají při výuce na dálku svou názorností,“ uvedl ke spolupráci Ing. Petr Lasovský ze SOŠ a SOU Písek. Tato škola se v soutěži umisťuje opakovaně velmi dobře, přestože se jedná o jediné nástavbové vzdělávání. „Naši studenti mají vystudovaný učňovský tříletý stavební obor a mají možnost pokračovat ve dvouleté nástavbě pozemního stavitelství. Oproti čtyřletým průmyslovkám máme tedy trochu méně času, a proto má pro nás každá pomoc, jako jsou výukové materiály, velký význam. Také je pro nás důležité, že v soutěži máme možnost srovnání s prací studentů průmyslových škol, které je vzhledem ke kratší časové dotaci dobré, dokonce jsme v jednom z předchozích ročníků obsadili i první místo v celonárodním finále,“ doplňuje Ing. Lasovský. V letošním regionálním kole Morava zvítězili studenti ze SPŠ stavební Brno, Kudelova. „Edukační videa od Xelly jsem použil napříč všemi ročníky, včetně maturitních. Soutěž navýšila profesní erudici našich studentů v oboru, a s tím i související další pozitivní lidské vlastnosti jako samostatnost při řešení problémů, přehled, orientaci, cílevědomost a prestiž k reprezentaci naší školy, jakož i pracovitost a zodpovědnost,“ řekl Ing. Zdeněk Odehnal z brněnské průmyslovky.

Samotní studenti se při zpracovávání soutěžních návrhů velmi dobře adaptovali na samostudium a odborné materiály pro projektování zvládali aplikovat v praxi. „Při projektování jsem čerpal převážně z produktového katalogu, který je velice jednoduchý a přehledný. Také mi pomohla videa se stavebními postupy, protože jsem si dokázal představit, jak to funguje, například žaluziový kastlík s YQ U profilem. Přesvědčil jsem se, že je to jedna velká skládačka,“ popisuje svou práci na projektu Jakub Šafka ze Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára v Praze, který soutěž vyhrál. Podobně samostudium zvládal i Petr Klier z brněnské stavební průmyslovky: „Při zpracovávání návrhu jsem čerpal z podkladů pro projektování, které má Xella na webu, našel jsem zde řadu konstrukčních detailů. Velká část konstrukčních zásad mi tak zůstala v paměti,“ popisuje svou práci na projektu Petr Klier, který obsadil druhé místo. Vítězka třetího místa Štěpánka Šimurdová z VOŠ a SPŠ ve Volyni si pochvalovala i to, že materiály byly velmi názorné: „Podle videa jsem si věci uměla lépe představit a byla jsem i samostatnější, takže jsem se nemusela kvůli všemu obracet na pana učitele.“

Projekty zpracované do celostátního kola hodnotila odborná porota technických poradců zadavatele, kteří pomáhají zákazníkům z řad individuálních stavebníků i projektantům. Zaměřovali se na proveditelnost a technickou správnost návrhu, s přihlédnutím k možnostem studenta střední školy. V porotě byli také nezávislí členové z řad vysokoškolských pedagogů i architekti. Jedním z nich byl Ing. Arch. Pavel Jiroudek, který ocenil dobrou úroveň soutěžních návrhů, a zejména pak vítězné práce: „Jedná se o atraktivní architektonické řešení, které plně koresponduje se zvolenou lokalitou. V projektu je snaha o využití moderních technologií – jedná se o pasivní dům s využitím obnovitelných energií. Kvalitě provedení přispívá i perfektně zpracovaná vizualizace celé stavby formou přiloženého videa. Dispoziční řešení je jednoduché a účelné, autor myslí i na možnost užívání stavby osobami s omezenou schopností pohybu. Oceňuji také návrh „zelené“ střechy i to, že realizace tohoto projektu by byla ekonomicky přijatelná.“

Zdá se, že nová generace se v online prostředí dokázala dobře adaptovat, a také že má dostatečnou pozitivní motivaci prosadit se ve svém oboru. „Je to můj první větší projekt, který mohu použít i k přijímacím zkouškám na vysokou školu. Zadání bylo velice otevřené, takže jsem měl volnou ruku. Od začátku jsem věděl, že budu chtít pasivní dům s použitím chytrých technologií. Bezbariérový, jednopodlažní dům jsem zvolil proto, že se často zapomíná na stáří, kdy nebudeme mít sílu chodit do schodů. Když jsem viděl, jak pro moji babičku je těžké překonávat každou překážku (je na vozíku), udělal jsem všechny dveře bez prahů, “ uvádí ke své motivaci vítěz soutěže Jakub Šafka.

 

Navštivte nové kontaktní místo Ytong v Prostějově

Kromě příjemného prostředí pro setkání a konzultaci Vašich projektů u dobré kávy je hlavní účelem kontaktního místa názorně ukázat použití stavebních prvků Ytong, Silka a Multipor v praxi přímo na skutečném fragmentu domu. Nosným produktem je do slova a do písmene tvárnice pro obvodové nosné zdivo Lambda YQ. Zajímavé jsou reálné konstrukční řešení detailů pro uložení oblíbených zapuštěných žaluziových kastlíku jako součást nadokenního překladu v nadpraží o tloušťce zdiva 450 mm. Prohlédnout si zde můžete i stropní konstrukci Ytong ve formě příhradových nosníků a vložek. Na samotném zdivu je pak provedena ukázka tepelněizolačních omítek Ytong, a to jak vnitřní, tak i vnější.

Prostějovské kontaktní místo najdete na adrese Za Olomouckou 4184, 796 01 Prostějov v areálu vedle obchodní čtvrti v druhém patře administrativní budovy.

Schůzku s odborným poradcem Ytong je potřeba si předem domluvit. Kontakty a více informací nalezete na webu Ytong.cz v sekci Kontaktní místa.

https://www.ytong.cz/kontaktni-misto-prostejov.php

Přijďte si prohlédnout praktickou ukázku kompletního stavebního systému Ytong a poradit se ohledně vašeho projektu. Těšíme se na Vás.

Jan Podbřecký, Xella CZ s.r.o.

 

zdroj: tisková zpráva Xella CZ, www.ytong.cz, www.ytong.cz/stredoskolske-souteze-ytong.php

 

Odešlete e-mailem zpět »

ERA21 vydává ERA Média, s. r. o.
Chleborádova 69/22, 619 00 Brno

Telefon: +420 530 500 801
E-mail: redakce@era21.cz
Projekt se v roce 2020 uskutečňuje za finanční podpory: Ministerstva kultury ČR, Nadace české architektury, Statutárního města Brna a Státního fondu kultury ČR
Copyright ©2004-2020 ERA Média, s.r.o
Použití článků a fotografií nebo jejich částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.