Desigbnlok2023, Designerie Veletržní palác NG; photo Martin Faltejsek.
Desigbnlok2023, Designerie Veletržní palác NG; photo Martin Faltejsek.
Desigbnlok2023, Superstudio Veletržní palác NG; photo; Martin Faltejsek
Desigbnlok2023, Superstudio Veletržní palác NG; photo; Martin Faltejsek
Desigbnlok2023, Superstudio Veletržní palác NG; photo; Martin Faltejsek
Desigbnlok2023, Superstudio Veletržní palác NG; photo; Martin Faltejsek
Designblok 2023, Openstudio,  Veletržní palác NG Yara Abu Aataya: photo Adéla Havelková
Designblok 2023, Openstudio, Veletržní palác NG Yara Abu Aataya: photo Adéla Havelková
Designblok2023, Designblok Cosmos Jan Plecháč; photo: Martin Faltejsek
Designblok2023, Designblok Cosmos Jan Plecháč; photo: Martin Faltejsek
Designblok2023, Designblok Cosmos; photo: Martin Faltejsek
Designblok2023, Designblok Cosmos; photo: Martin Faltejsek
Designblok2023, Designblok Cosmos; photo: Martin Faltejsek
Designblok2023, Designblok Cosmos; photo: Martin Faltejsek
Designblok2023, Ineke Hans REX UPM; photo: Adéla Havelková
Designblok2023, Ineke Hans REX UPM; photo: Adéla Havelková
Designblok2023, Made by Fire Míčovna Pražského hradu; photo: Ondřej Holub
Designblok2023, Made by Fire Míčovna Pražského hradu; photo: Ondřej Holub
Designblok2023, Openstudio Veletržní palác, NG Studio LLEV; photo: Adéla Havelková
Designblok2023, Openstudio Veletržní palác, NG Studio LLEV; photo: Adéla Havelková
Designblok2023, Vitra VIP Lounge; photo: Ondřej Holub
Designblok2023, Vitra VIP Lounge; photo: Ondřej Holub

Procestujte krajinu nejlepšího evropského designu! Začíná pětadvacátý Designblok – přinášíme deset tipů pro mimořádný zážitek z festivalu

Objevte krásu českého skla a porcelánu v impozantním areálu Pražského hradu, prozkoumejte experimentální studentské projekty a připomeňte si úspěšné české firmy pečující o řemeslo v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, nakupte novinky od tvůrců, nechte se inspirovat zahraničními hvězdami a zhlédněte módní přehlídky ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Každoroční svátek designu Designblok si jako hlavní téma vybral CESTU a tradičně přináší příval inspirace v podobě tematických výstav, speciálních instalací, zahraniční i tuzemské tvorby a doprovodného programu. Navštivte největší festival designu střední a východní Evropy od 4. do 8. října 2023.

 

Na třech stěžejních místech je k vidění tvorba 227 designérů, studií, školních ateliérů i firem, včetně 16 módních přehlídek. Nechybí přednášky a panelové diskuze, program pro studenty i dětské workshopy. Zorientovat se v záplavě instalací, speciálních výstav i doprovodného programu může být výzvou, přinášíme proto deset tipů, které mohou nasměrovat vaši cestu festivalem, ať už hledáte novinky pro svůj interiér, módní inspiraci, zábavu pro celou rodinu nebo rozšíření obzorů.

 

„Srdcem letošního Designbloku je Veletržní palác Národní galerie Praha. Srdcem nejen obrazným, ale i reálným díky podobě Designerie, setkávacího a přehlídkového místa v Malé dvoraně Veletržního paláce, kterou dostala na starosti scénografka Lucia Škandíková. A právě zde, v prostorách Národní galerie, je také největší koncentrace vystavujících designérů, škol a výrobců, kteří do svých instalací vložili velkou kreativitu a úsilí. Zájem o vystavování na Designbloku byl letos velký, a tak návštěvníci uvidí přísný kurátorský výběr, skutečně crème de la crème evropského designu. Mě osobně nejvíc těší velký počet českých vystavujících, kteří se mohou směle rovnat světovým značkám, jež se na Designbloku prezentují,“ popsala ředitelka festivalu Jana Zielinski.

 

Nechte se oslnit leskem českého skla a porcelánu

Dvě působivé materie, které se staly chloubou českého průmyslu, hrají hlavní roli ve dvou tematických výstavách na Pražském hradě. Novinky ze skla a porcelánu od desítky předních tuzemských designérů uvede ve své premiéře výstava Designblok Cosmos v Královské zahradě Pražského hradu. Výstavu iniciovala Nadace PPF patřící do Skupiny PPF, která se stala novým generálním partnerem Designbloku. Objekty vzniklé speciálně pro tento projekt obklopuje architektura v podání Jana Plecháče, která navozuje vesmírnou atmosféru a spolu s audiovizuálními efekty, na nichž se podílelo kreativní studio Lunchmeat, přináší mimořádný zážitek. Originální sound systém provázející celou výstavou doplnil skladatel Aid Kid. Prostor Míčovny Pražského hradu patří veřejností i odborníky oceňované výstavě Made by Fire pořádané Moravskou galerií v Brně ve spolupráci s Designblokem, která debutovala letos v Miláně. Expozice je tvořena bezmála 100 exponáty od 40 designérů zasazenými do architektury Maxima Velčovského a edit! architects.

 

Poznejte příběhy českých rodinných firem

Žebříček českých rodinných firem ožívá ve výstavě Rodinné stříbro připravené ve spolupráci s magazínem Forbes, který jej každý rok sestavuje. Příběhy záchrany prastarých továren se mísí s příběhy značek, které vznikly nově na zelené louce. Společnou ale mají lokální výrobu a lásku k českému řemeslu, ať už vyrábějí hračky, kosmetiku nebo interiérové doplňky. Výstava se nachází v 1. patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

 

Potěšte oko hrou řemesla a technologických inovací

Speciální výstava High Craft vzniklá ve spolupráci s časopisem Vogue CS v premiéře uvádí designéry a designérská studia, kteří ve své tvorbě umně kombinují tradiční řemesla, inovativní přístupy i nejvyšší estetické standardy. Výstavu najdete v Openstudiu ve 3. patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

 

Otestujte kreativitu na workshopu

Pro všechny, kdo se chtějí aktivně zapojit, popustit uzdu fantazii a dokonce si domů přinést vlastní výrobek, jsou připravené kreativní workshopy. Dílna Bohemian Perfection x Moravská krása naučí v sobotu 7. října zájemce, jak si ozdobit tenisky nebo textil lidovým ornamentem. Děti budou mít možnost během workshopu Designérka příroda poznat, jakou inspiraci mohou nalézt v lese i na louce a k čemu by lidem mohly být vlastnosti žraločí kůže nebo tvar šnečí ulity. Malé čtenáře zaujme workshop zaměřený na design publikací, který hravou formou vysvětlí, jak může podoba knihy ovlivnit zážitek ze čtení. Dětské workshopy vznikly ve spolupráci s organizací Designéři dětem a proběhnou v neděli 8. října.

 

Zjistěte, jak o designu přemýšlejí světoví odborníci

Jak se pozná dobrý design? Do čeho se vyplatí investovat? A co bude hýbat světem designu v příštích letech? Na Designbloku na tyto otázky najdete odpověď a nahlédnete pod ruce naprosté špičce evropských galeristů, kurátorů, uměleckých ředitelů a publicistů. Právě oni totiž do Prahy přijeli posoudit třicet finálových projektů soutěže Designblok Diploma Selection v kategorii produktový design a móda. Vítěze, kterými mají šanci se stát i zúčastnění diplomanti z Česka, vyhlásí v sobotu 7. října. Kromě soutěže diplomových prací se budou tradičně udělovat také Ceny Designbloku. Nejlepší svítidla, nábytek i doplňky a výjimečné projekty vybere porota složená z mezinárodních oborových profesionálů, letos v čele s designérkou Ineke Hans. Vítězové budou vyhlášeni v neděli 8. října v prostoru Rudolfovy galerie na Pražském hradě, a v expozici na ně upozorní speciální plakety.

 

Odneste si znalosti z přednášek na Respekt Stage

Různorodá společenská témata i oborové kapacity se představí na platformě Respekt Stage ve Velké dvoraně Veletržního paláce, která bude po celou dobu festivalu zásobovat návštěvníky panelovými diskuzemi a přednáškami. Adam Gebrian a Matěj Chabera prozkoumají mezinárodní studijní zkušenosti českých architektů a designérů, kurátor a publicista Adam Štěch představí moderní design severních Čech. Nejen designéry přiláká přednáška o tom, jak dostat své téma a tvorbu na stránky prestižního magazínu dezeen, kterou prosloví jeho spoluředitel Ben Hobson. Hlavní zahraniční hostka Ineke Hans návštěvníky seznámí se značkou Circuform a první zálohovanou židlí REX. Další přednášky se zaměří na mycelium jako materiál budoucnosti, upcyklaci oděvů, produktovou ekologii a další témata úzce spojená s udržitelností. Zavedení tvůrci odhalí tajemství svého úspěchu, zástupci firem zase pohovoří o cestě od prvního produktu k sériové výrobě. V programu si najdou své jak oboroví profesionálové, tak laická veřejnost.

 

Načerpejte módní inspiraci na fashion shows

Folklorní zbojnické legendy, mileniálský život nebo restaurátorské techniky – to jsou jen některá z témat, jež ve svých kolekcích zpracovali finalisté módní kategorie soutěže Designblok Diploma Selection. Patnáctka zahraničních tvůrců na mole v sobotu 7. října vystřídá českou designérku Hanu Zárubovou, která se s novou kolekcí INFINITIVE představí v pátek 6. října. Na Designblok se po pěti letech od svého vítězství v soutěži Designblok Diploma Selection v roce 2018 vrací norská designérka Ramona Salo, aby uvedla novou kolekci inspirovanou krajinou a vlastním sámským původem.

 

Děti vezměte s sebou

Designblok myslí také na děti a jejich rodiče. Mezi vystavujícími najdete dětský nábytek, módu i hračky. Těšte se na novou značku Picky Parents, hračky Totemo, figurky Kutulu, nábytek a doplňky Skibi Kids nebo premiéru módní značky Wouki a Moniky Drápalové. Nezapomeňte vybít energii skákáním na hoře Říp od Maxima Velčovského, prozkoumejte Srdce v Designerii a řadu interaktivních instalací, které si vystavující nejen pro děti přichystali. Fantazii zapojte na dětských workshopech a vydejte se za dobrodružstvím s kvízem Pětiboj Designbloku, na konci vás čeká odměna.

 

Potkejte se se zahraničními tvůrci

Instalace hlavní zahraniční hostky a neortodoxní nizozemské designérky Ineke Hans nechá nahlédnout do procesu vzniku první zálohované židle REX pod značkou Circuform. Značky Hülsta, Magis Spa, Vitra a Laufen poodhalují spolu s dalšími své mistrovství v nových kolekcích. Plejáda neotřelých nápadů, technologických experimentů i výzkum nových materiálů je k vidění mezi finálovými projekty soutěže Designblok Diploma Selection. Výběr nabídne to nejlepší ze 164 přihlášených prací a 52 evropských univerzit.

 

Odneste si kousek Designbloku

U příležitosti čtvrtstoletí existence Designbloku vznikla limitovaná festivalová edice, na níž se podílela trojice tvůrců s Designblokem dlouhodobě spjatých – Michaela Karásek Čejková zpracovala fotografickou koláž, Michal Bačák originální ilustraci a Salim Issa autorský portrét. Ústředním motivem na tričkách, ponožkách a plátěných taškách je zajíc, který byl součástí vizuální identity během prvních ročníků festivalu, a provokativní heslo „You can’t escape design!“ (Designu neunikneš!) Autorkou grafického provedení je Martina Černá ze studia Imagery.

 

Pokud se na své cestě i přesto zatouláte, nechte se bez jasného směru a bez obav unášet v moři designu a neobyčejných předmětů. Garantujeme vám, že v něm najdete inspiraci, aktuální společenská témata, čistou krásu i překvapivé momenty. Energii načerpejte v Designerii, srdci festivalu a prostoru pro setkávání, dobrou kávu a relax. A cestou po městě navštivte galerie, concept story a showroomy, které se Designbloku účastní ve vlastním prostoru.

 

Pro návštěvníky festivalu je ve spolupráci s Veletržním palácem Národní galerie Praha připraven speciální kombinovaný festivalový pas, který opravňuje kromě expozic Designbloku navštívit také výstavy a stálé sbírky Národní galerie Praha ve Veletržním paláci. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zároveň nabídne návštěvníkům Designbloku možnost zakoupit zvýhodněné vstupné na výstavu ART, LIFE. Umění pro život.

 

25. Designblok proběhne od 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, Míčovně a Královské zahradě Pražského hradu a na dalších lokacích po Praze. Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023 s festivalovým pasem či po zakoupení samostatné vstupenky.

www.designblok.cz

 

Odešlete e-mailem zpět »


ERA21 vydává ERA Média, s. r. o.
Chleborádova 69/22, 619 00 Brno

Telefon: +420 530 500 801
E-mail: redakce@era21.cz
Projekt se v roce 2024 uskutečňuje za finanční podpory: Ministerstva kultury ČR, Nadace české architektury, Statutárního města Brna a Státního fondu kultury ČR.
Copyright ©2004-2024 ERA Média, s.r.o
Použití článků a fotografií nebo jejich částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.

Informace o cookies na této stránce

Abychom získali představu o tom, co rádi čtete, využíváme na webu soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů. Chcete-li nám dát vědět, co vás zajímá, udělte prosím souhlas se zpracováním všech typů cookies.

 

Nastavení cookies

Cookie soubory, které jsou použité na těchto stránkách jsou rozděleny do kategorií a níže si můžete zjistit o každé kategorii více a povolit nebo zamítnout některé nebo všechny z nich. Jakmile zakážete kategorie, které byly předtím povoleny, budou z vašeho prohlížeče odstraněny všechny soubory cookie přiřazené do této kategorie.